דומיין בעברית – מה זה ואיפה הכי כדאי לקנות?

בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר בעלי אתרים אשר מקימים אתרים על גבי דומיינים בעברית, מאמר זה יסביר לך מה זה דומיין בעברית, איפה הכי כדאי לקנות אותו ולמה הוא טוב.

מה זה דומיין בעברית?

לאור מצוקת הדומיינים בעולם, ארגון התקינה הבינלאומי ICANN אשר אחראי על רישום, ניהול וחידוש דומיינים בעולם הוסיף בשנים האחרונות אפשרות לקנות דומיינים אשר מורכבים מאותיות בשפה המקומית עם סיומת בינלאומית או מקומית. כלומר, ניתן לרכוש דומיינים כמו יועץמשכנתא.com או יועץמשכנתא.co.il

דומיינים מסוג זה פועלים על פי תקן IDN ( או International Domain Names) כאשר בפועל הדומיין מקודד מאחורי הקלעים לרצף ייחודי של תווים, אותיות ומספרים. בהמשך לדוגמאות מלמעלה, הדומיין יועץמשכנתא.co.il יקודד ל xn--4dbjljonly1bm.co.il

בדומה לדומיינים "רגילים", דומיינים מסוג IDN נרכשים גם הם לפי עקרון של "כל הקודם הזוכה" – כלומר, האדם או החברה הראשונה שרשמה את הדומיין היא המחזיקה הבלעדית שלו.

מנוע חיפוש דומיינים בעברית בקליק אחד

בשביל לאתר דומיין בעברית עם סיומת בינלאומית (COM, NET, ORG וכדומה) או סיומת ישראלית (CO.IL, ORG.IL), פיתחנו מנוע חיפוש מתקדם אשר מתממשק ישירות לשרתי ICANN (ארגון התקינה הבינלאומי). הקלד את הדומיין שאתה רוצה לקנות במנוע החיפוש שלמטה ותוכל לראות אם הוא זמין לרכישה מיידית באמצעות מספר רשמי דומיינים מומלצים בישראל ובעולם:


הערה / אזהרה חשובה: ישנן חברות ישראליות אשר מציעות דומיין בעברית מלאה אשר מוצג בצורת אחסוןאתרים.קום או אחסוןאתרים.קו.יל (סיומת בעברית ולא באנגלית)– דומיינים אלה לא עומדים בתקן ICANN (ארגון התקינה הבינלאומי) או המקבילה הישראלית ISOC (איגוד האינטרנט הישראלי), לא תקינים ולא נגישים במנועי החיפוש.

האם כדאי לקנות דומיינים בעברית?

ישנן יתרונות וחסרונות רבים בקניית דומיין בעברית אשר יכולים להשפיע על השיקולים שלך. היתרונות בקניית דומיין בעברית הם :

  • דומיין בשפת אם – הרבה יותר קל לכתוב או להקריא דומיין בעברית מאשר דומיין באנגלית לאנשים שדוברים את השפה כשפת אם. בהמשך לדוגמאות מלמעלה, יותר קל להגיד למישהו להיכנס לאתר יועץ משכנתא במקום Mortgage Advisor.
  • קידום בגוגל – מקדמי אתרים רבים נוטים להאמין שדומיינים בעברית אשר מכילים ביטוי מפתח מדויק נוטים להתקדם מהר יותר על אותם ביטויים. שיטת קידום זו נקראת EMD ( קיצור של Exact Match Domains) והיא עובדת כך שבעל האתר או המקדם קונה דומיין אשר מכיל את הביטוי המדויק שהוא רוצה להתקדם בו. לדוגמא, אם נרצה להופיע בגוגל על הביטוי אחסון אתרים נקנה את הדומיין אחסוןאתרים.com ובצורה זו נוכל להתקדם בצורה מהירה יותר למעלה.
  • מיתוג – ניתן למתג דומיין בעברית בצורה קלה יותר על גבי פליירים, לוח מודעות ודיוורים שונים.

חשוב לציין שלא הכל ורוד, ודומיינים בעברית טומנים בחובם לא מעט חסרונות כמו :

  • סיומות בשפה האנגלית – דומיינים מסוג IDC מורכבים משם בשפה המקומית (עברית, ערבית, צרפתית וכדומה) וסיומת בינלאומית/מקומית באנגלית. כתוצאה מכך, גולש שרוצה להקליד את כתובת הדומיין בשורת ה – URL בדפדפן נדרש להחליף את שפת הכתיבה באמצע כתיבת הדומיין ב – URL.
  • קידוד – דומיין בעברית מקודד לרצף בלתי קריא של תווים, מספרים ואותיות באנגלית. כך שלגולש אין אפשרות לזכור אותו או להבין מה המשמעות של שם הדומיין מבלי לגלוש אליו בדפדפן. לדוגמא, בחיים לא תנחש שהדומיין הזה xn--4dbjljonly1bm.co.il הוא הדומיין שדיברנו עליו כל הזמן (יועץ משכנתא) 🙂
  • זילות – דומיין בעברית סובלים מתדמית גרועה וזילות כלשהי (מוצדקת או לא, זה בעיני המתבונן) בקרב בעלי האתרים, בוני האתרים והמקדמים. ברוב המקרים עבור האתר המרכזי שלך, לא מומלץ לרכוש דומיין בעברית.

לסיכום, קניית דומיין בעברית יכולה להיות מצוינת עבור אתרי תמיכה, אתרי לווין או אתרים קטנים שמשתלבים עם האתר המרכזי שלך. ברוב המקרים תגלה שדומיינים אלה מתקדמים בצורה מהירה מאוד במנועי החיפוש כך שתוכל לייצר מהם הכנסה או תנועה נוספת לאתר המרכזי שלך.