זהירות: לא לקנות דומיין בעברית מלאה (דומיין.קום) !

מאז מתן האפשרות לקנות דומיין בעברית (או בכל שפה אחרת, כמו ערבית, צרפתית וכדומה) אשר מבוסס על תקן IDC וקיבל את אישור ICANN (ארגון התקינה הבינלאומי) ו – ISOC (איגוד האינטרנט הישראלי) ישנן מספר חברות ישראליות אשר מנסות למכור ולשווק לצרכנים ישראליים דומיין בעברית מלאה.

מה ההבדל בין דומיין בעברית לבין דומיין בעברית מלאה ?

דומיין תקין בעברית מוצג בצורה של כיתוב בעברית עם סיומת בינלאומית או ישראלית באנגלית. למשל, דומייןתקיןבעברית.com או שירותיאחסוןאתרים.co.il

לעומת זאת, דומיין בעברית מלאה מוצג כולו בעברית, למשל דומייןבעבריתמלאה.קום או שירותיאחסוןאתרים.קום

ההבדל בין השניים הוא שדומיינים בעברית מלאה הם המצאה של חברות ישראליות ודומיינים אלה לא נתמכים על ידי ארגון האינטרנט הישראלי (ISOC) או ארגון התקינה הבינלאומי ICANN.

דומיינים בעברית מלאה הם לא תקינים, לא נגישים ולא נתמכים בשום ארגון תקינה עולמי/ישראלי!

דומיינים בעברית מלאה נולדו כתוצאה משיתוף פעולה מסחרי של חברת Domain The Net (דומיין דה נט טכנולוגיות בע"מ) ושלוש ספקיות האינטרנט הגדולות בזק בינלאומי, נטוויז'ן-ברק וסמייל אינטרנט זהב. למעשה, דומיינים בעברית מלאה בסיומות קום או קו.יל הם נטו המצאה ישראלית !

כתוצאה משיתוף פעולה זה, רק לקוחות שגולשים באינטרנט דרך הספקיות הנ"ל, יכולים לגשת או לצפות בתוכן שמוצג על גבי הדומיין. כתוצאה מכך, דומיינים בעברית מלאה לא נגישים במקרים הבאים:

  • דומיינים בעברית מלאה לא נגישים ללקוחות מארץ שלא גולשים באחת מספקיות הגדולות בזק בינלאומי, נטוויז'ן-ברק וסמייל אינטרנט זהב.
  • דומיינים בעברית מלאה לא נגישים ללקוחות מחו"ל.
  • דומיינים בעברית מלאה לא נגישים למנועי חיפוש, לא יסרקו ולא יופיעו במנועי החיפוש הגדולים גוגל, בינג ויאהו.
  • דומיינים בעברית מלאה לא מאפשרים שליחה וקבלה של דואר אלקטרוני.
  • דומיינים בעברית מלאה לא נתמכים על ידי ארגון התקינה הבינלאומי ICANN או ארגון האינטרנט הישראלי (ISOC). ניתן לראות כיצד ISOC מתייחסים לנושא באתר הרשמי שלהם כבר בשנת 2007 (צילום מסך, ההדגשות במקור) :דומיין בעברית מלאה - ISOC

לסיכום, ההמלצה היא לא לקנות דומיינים בעברית מלאה עם סיומות של קום או קו.יל – כמובן, שאין כל חשש לקנות דומיינים בעברית אשר עומדים בתקן IDC עם סיומת COM או CO.IL.

לחיפוש דומיין תקין בעברית, ניתן להשתמש במנוע החיפוש הבא אשר מחובר ישירות למרכזי המידע של ארגון התקינה העולמי. במידה והדומיין פנוי, תוכל לרשום אותו בצורה מיידית על ידי מספר רשמים מוסמכים בישראל או בעולם. להתחלת הבדיקה, הקלד את שם הדומיין בתיבת החיפוש הבאה :